Gdzie zamontować rekuperator?

Gdzie zamontować rekuperator

17/10/2024

Sprawna wentylacja w budynku może znacząco wpłynąć na komfort życia jego mieszkańców. Świadomość mieszkańców odnośnie dobrej jakości powietrza oraz odpowiedniej temperatury we własnym domu coraz częściej skłania ich do zainwestowania w system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Kluczową rolę w tego rodzaju instalacji pełni centrala wentylacyjna, zwana inaczej rekuperatorem.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem sprzyja nie tylko oszczędnościom na ogrzewaniu, ale przede wszystkim redukuje wilgoć i filtruje powietrze pobierane z zewnątrz. Regularna wymiana zużytego powietrza na świeże, w połączeniu z jednoczesnym odzyskiem ciepła – to tylko niektóre z zalet, jakie zapewnia montaż takiego systemu. W pełni efektywna, niezakłócająca mieszkańcom codziennego funkcjonowania praca rekuperatora jest jednak mocno uzależniona od miejsca jego montażu. Dlatego też w poniższym wpisie postaramy się szerzej omówić temat miejsca instalacji rekuperacji w budynku mieszkalnym.

Montaż rekuperatora – o jakie warunki w pomieszczeniu zadbać?

Położenie rekuperatora zwykle zależy od koncepcji budynku. W nowoczesnych projektach architektonicznych uwzględnia się specjalne pomieszczenia techniczne z szachtami instalacyjnymi i miejscem dla centrali. Takie działanie pozbawia jakichkolwiek trudności w wykonaniu instalacji i usprawnia cały proces montażu. Właściciele już istniejących budynków, którzy chcieliby dołączyć do nich rekuperację, mają zazwyczaj większy problem. Dotyczy on braku przestrzeni, która spełniałaby warunki niezbędne dla rozmieszczenia urządzenia wraz z prowadzącymi do niego przewodami.

W teorii centrala wentylacyjna może znajdować się w niemal każdym pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi. Do takich zaliczamy piwnicę, strych, pomieszczenie techniczne czy kotłownię. Ważne, aby z uwagi na głośność pracy urządzenia (25-30 dB), znajdowało się ono możliwie jak najdalej od pomieszczeń sypialnych lub innych pokoi uznawanych przez domowników za „ciche”. Choć dobrze wykonana instalacja rekuperacji nie powinna być w kontekście hałasu jakkolwiek odczuwalna dla mieszkańców, to zawsze lepiej jest mieć ją z dala od miejsca wypoczynku.

Każde pomieszczenie przeznaczone pod montaż rekuperatora musi być do tego celu odpowiednio przystosowane. Częstym wyborem wśród klientów jest rekuperacja na poddaszu lub strychu. Jest to rozwiązanie praktyczne i umożliwiające swobodne prowadzenie przewodów wentylacyjnych. Wymaga jednak od inwestora podjęcia się pewnych działań, które przystosują przestrzeń do montażu urządzenia. Do takich zaliczamy:

    • ocieplenie – stosowanie izolacji na przegrodach poddasza zapobiega zamarzaniu skroplin i obniżaniu sprawności odzysku ciepła przez rekuperator w chłodne dni;

    • doprowadzenie kanalizacji – służy odpływowi kondensatu powstającego wewnątrz rekuperatora podczas chłodzenia wilgotnego powietrza;

    • doprowadzenie instalacji elektrycznej – ma za zadanie zasilić rekuperator energią elektryczną;

    • doprowadzenie przewodu komunikacji do sterownika – pozwala na wygodne sterowanie pracą rekuperatora z wybranego miejsca.

Co ważne, w każdym z miejsc przeznaczonych na montaż rekuperatora warto przewidzieć dodatkową przestrzeń, która umożliwi przeprowadzenie niezbędnych przeglądów technicznych bądź prac serwisowych.

Wymagania dla zabudowy rekuperatora

Przy wyborze miejsca zabudowy rekuperatora, niezwykle istotne jest przestrzeganie wymagań zawartych w instrukcji montażu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zachowanie określonej przestrzeni umożliwiającej swobodne podłączenie przewodów powietrznych, elektrycznych, komunikacyjnych oraz tych odpowiedzialnych za odprowadzenie kondensatu. Decydując się na rekuperator w kotłowni bądź piwnicy, czyli w pomieszczeniach znajdujących się na niższych kondygnacjach, należy mieć na uwadze konieczność montażu czerpni pobierającej powietrze z zewnątrz na wysokości minimum dwóch metrów nad poziomem terenu. Powietrze usuwane jest zwykle przy użyciu wyrzutni bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną lub przez wyrzutnię dachową.

Ważnym czynnikiem jest również odległość rekuperatora od innych komponentów instalacji wentylacyjnej. Wybór pomieszczenia należy uwarunkować w ten sposób, aby czerpnia i wyrzutnia były zlokalizowane możliwie jak najbliższej centrali wentylacyjnej, jednocześnie znajdując się na wspomnianych wyżej wysokościach. Pozwoli to obniżyć opory przepływu powietrza, zachowując tym samym wymaganą wydajność pracy urządzenia przy jak najmniejszym poborze energii. Taki stan najłatwiej jest osiągnąć w pomieszczeniach technicznych oraz na poddaszu.

Instalacja rekuperacji, a konstrukcja nośna budynku

Dobór pomieszczenia, w którym zamierzamy zamontować rekuperator wraz z niezbędnymi jego komponentami, powinien być uwarunkowany konstrukcją nośną budynku. Na ten aspekt należy zwrócić uwagę w szczególności, gdy instalacja rekuperacji planowana jest w starszym, już istniejącym domu. Prowadzenie kanałów wentylacyjnych może wymagać ingerencji w elementy takie jak stropy, belki czy ściany nośne. Ważne, aby trasy przewodów były zaplanowane w taki sposób, by nie kolidowały z kluczowymi elementami konstrukcyjnymi. Dodatkowo powierzchnia montażu rekuperatora musi mieć masywną konstrukcję, a to w celu uniknięcia przenoszenia drgań.

Ostatnim elementem, który ma wpływ na miejsce montażu rekuperatora jest podłoże. Powinno być ono trwałe, zaizolowane akustycznie, a także odporne na wilgoć. Najczęstszym podłożem dla tych urządzeń są beton lub wylewka cementowa. Do tego stosuje się podkłady wibroizolacyjne, których zadaniem jest redukcja drgań wychodzących z urządzenia.

Podsumowanie

Wybór miejsca pod rekuperator zależy od wielu czynników, w tym od projektu budynku, jego wieku oraz usytuowania pomieszczeń użytkowych. Najczęściej jednak urządzenia te montowane są w pomieszczeniach technicznych, na poddaszu oraz w piwnicy. Z uwagi na występujące zanieczyszczenia i pylenie, nie zaleca się instalowania rekuperatora w kotłowni, w której znajduje się kocioł na paliwo stałe.

Choć możliwości jest wiele, inwestorzy często mają trudności z podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej miejsca montażu rekuperacji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tej czynności specjalistom z firmy Daison, którzy kompleksowo zajmą się wszystkim – od wyceny po realizację.

blog

Odnawialne źródła energii (OŹE) w domu – jakie są możliwości?

Rosnące zapotrzebowanie na energię, w połączeniu ze stale postępującymi zmianami klimatycznymi, skłania właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w źródła odnawialnej energii. Rozwój energetyki niekonwencjonalnej w naszym kraju stał się głównym postulatem w dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku. Zakłada on, że do tego czasu udział OŹE w krajowej energetyce będzie wynosił ponad 23% energii końcowej brutto.

blog

Klimatyzacja do sypialni – co warto wiedzieć?

Warunki termiczne w sypialni znacząco wpływają na jakość naszego wypoczynku. Zbyt wysoka temperatura utrudnia zasypianie i przejście w fazę snu głębokiego, która to jest niezbędna do prawidłowej regeneracji organizmu. Choć zasypianie w cieplejszym otoczeniu może wydawać się przyjemne, organizm potrzebuje obniżenia temperatury ciała, aby utrzymać ciągłość snu. W przeciwnym razie częstsze wybudzenia zwiększają poziom kortyzolu, prowadząc tym samym do zmęczenia i stresu.

blog

Gdzie zamontować rekuperator?

Sprawna wentylacja w budynku może znacząco wpłynąć na komfort życia jego mieszkańców. Świadomość mieszkańców odnośnie dobrej jakości powietrza oraz odpowiedniej temperatury we własnym domu coraz częściej skłania ich do zainwestowania w system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Kluczową rolę w tego rodzaju instalacji pełni centrala wentylacyjna, zwana inaczej rekuperatorem.