Klimatyzacja do sypialni – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja do sypialni

31/10/2024

Warunki termiczne w sypialni znacząco wpływają na jakość naszego wypoczynku. Zbyt wysoka temperatura utrudnia zasypianie i przejście w fazę snu głębokiego, która to jest niezbędna do prawidłowej regeneracji organizmu. Choć zasypianie w cieplejszym otoczeniu może wydawać się przyjemne, organizm potrzebuje obniżenia temperatury ciała, aby utrzymać ciągłość snu. W przeciwnym razie częstsze wybudzenia zwiększają poziom kortyzolu, prowadząc tym samym do zmęczenia i stresu.

Najlepszym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest klimatyzacja. Oprócz chłodzenia miejsca, w którym w danej chwili się znajdujemy, odpowiada ona za poprawę wilgotności i czystości wdychanego powietrza. Wybór odpowiedniej jednostki do sypialni może być dla osoby nieobeznanej z tematem dość problematyczny, a to ze względu na różnorodność dostępnych w sklepach modeli i użytej technologii. Dlatego też, w poniższym wpisie postaramy się zamieścić wszystkie, niezbędne informacje dotyczące wyboru klimatyzacji do sypialni oraz miejsca jej montażu.

Klimatyzacja w sypialni – jaki typ wybrać?

W zasadzie nie ma ograniczeń, które mówiłyby o stosowaniu tylko wybranych rodzajów klimatyzatorów do sypialni. W danym pomieszczeniu sprawdzą się zarówno tradycyjne klimatyzatory ścienne, jak i jednostki przysufitowe czy kasetonowe. Wiele zależy jednak od budynku, dla którego wykonuje się taką instalację. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, klimatyzację kanałową znacznie lepiej jest wykonać już na etapie budowy domu. Pozwoli to zaoszczędzić masę czasu i przede wszystkim bałaganu, który powstałby na skutek wykonywanych prac remontowych. Tradycyjną klimatyzację z jednostką ścienną dużo łatwiej jest natomiast zamontować w budynkach już istniejących, dla których wcześniej nie było planów na tego rodzaju inwestycję.

Pozostaje jeszcze temat klimatyzatorów przenośnych – tych, które w ostatnim czasie stały się dla niektórych alternatywą pozwalającą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu bez konieczności ingerowania w przegrody. Są to jednak urządzenia o wydajności mocno zaniżonej względem stacjonarnych jednostek. W sytuacji, gdy nie istnieje techniczna bądź finansowa możliwość stworzenia instalacji klimatyzacji, zawsze będzie to jakieś rozwiązanie. W przeciwnym wypadku znacznie lepiej zainwestować w rzeczy sprawdzone, które posłużą domownikom przez długie lata.

Dobór mocy klimatyzatora

Odpowiednio dobrana moc klimatyzatora do sypialni ma kluczowe znaczenie dla komfortu przebywania wypoczywających tam domowników. Uwzględnienie w swojej inwestycji jednostki o zbyt małej mocy wiąże się z za niską wydajnością w gorące dni i wieczory. Przewymiarowanie mocy klimatyzatora jest natomiast równoznaczne z jego pracą na niepełnej wydajności. To z kolei przekłada się na nadmierny pobór energii elektrycznej, niewłaściwą regulację wilgotności oraz skróconą żywotność sprężarki, spowodowaną krótkimi cyklami pracy.

Czynnikami mającymi wpływ na dobór mocy jednostki są:

    • Powierzchnia sypialni: większa powierzchnia pomieszczenia wymaga większej mocy klimatyzatora – orientacyjnie przyjmuje się wartość 1 kW mocy chłodniczej na 10 m2;

    • Ilość okien lub drzwi zewnętrznych: okna stanowią punkt dostępu do światła słonecznego, a jednocześnie punkt ulatniania się ciepła z pomieszczenia;

    • Liczba osób w pomieszczeniu: każdy człowiek wytwarza ciepło, a wraz z większą liczbą osób przewidzianych w pokoju, moc chłodzenia powinna być większa;

    • Wysokość pomieszczenia: wysokie pomieszczenia mają większą objętość powietrza, które należy schłodzić, co również zwiększa zapotrzebowanie na moc;

    • Izolacja budynku: dobrze zaizolowany budynek zmniejsza straty cieplne, co może wpłynąć na obniżenie mocy klimatyzatora.

Klimatyzacja w sypialni, a dokładniej jej moc, powinna być obliczana w taki sam sposób, jak dla każdego innego pomieszczenia. Mianowicie, pierwszym krokiem zawsze będzie obliczenie obciążenia cieplnego – to ilość ciepła, które musi zostać usunięte z pokoju dla zachowania właściwej temperatury. Na podstawie otrzymanej wartości należy już dobrać odpowiednią jednostkę, zgodnie z zaleceniami producenta.

Gdzie umieścić klimatyzator w sypialni?

Miejsce ulokowania jednostki wewnętrznej ma ogromny wpływ nie tylko na samą efektywność pracy, ale również na komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Klimatyzator do sypialni powinien być ustawiony w taki sposób, by żadne meble ani inne przeszkody nie były w stanie zaburzyć jego pracy. Dodatkowo warto zamontować go w miejscu z łatwym dostępem, co przełoży się na swobodę wykonywania prac serwisowych.

Najczęściej spotykanym widokiem w pomieszczeniach sypialni jest klimatyzator nad drzwiami wewnętrznymi, bądź klimatyzator nad oknem. W obu tych przypadkach urządzenie nie jest wystawione na działanie promieni słonecznych, przez co znacząco zwiększa się jego żywotność. W kontekście samej sypialni ważne jest, aby jednostka nie była montowana nad samym łóżkiem. W upalne dni wydaje się to rozwiązaniem idealnym, jednak korzystając w ten sposób z klimatyzacji przez dłuższy czas, istnieje ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych związanych z zatokami.

Przeglądy klimatyzacji – o tym należy pamiętać

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tradycyjny klimatyzator nad drzwiami, klimatyzator nad oknem czy nawet na klimatyzator kanałowy – zawsze należy pamiętać o jego systematycznych przeglądach i serwisach. Te powinny być wykonywane nawet dwa razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym. Z racji tego, że klimatyzacja w sypialni odpowiada za dostarczenie nam chłodnego i czystego powietrza do pomieszczenia, regularne jej czyszczenie i odgrzybianie powinno stać się dla nas priorytetem.

blog

Odnawialne źródła energii (OŹE) w domu – jakie są możliwości?

Rosnące zapotrzebowanie na energię, w połączeniu ze stale postępującymi zmianami klimatycznymi, skłania właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w źródła odnawialnej energii. Rozwój energetyki niekonwencjonalnej w naszym kraju stał się głównym postulatem w dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku. Zakłada on, że do tego czasu udział OŹE w krajowej energetyce będzie wynosił ponad 23% energii końcowej brutto.

blog

Klimatyzacja do sypialni – co warto wiedzieć?

Warunki termiczne w sypialni znacząco wpływają na jakość naszego wypoczynku. Zbyt wysoka temperatura utrudnia zasypianie i przejście w fazę snu głębokiego, która to jest niezbędna do prawidłowej regeneracji organizmu. Choć zasypianie w cieplejszym otoczeniu może wydawać się przyjemne, organizm potrzebuje obniżenia temperatury ciała, aby utrzymać ciągłość snu. W przeciwnym razie częstsze wybudzenia zwiększają poziom kortyzolu, prowadząc tym samym do zmęczenia i stresu.

blog

Gdzie zamontować rekuperator?

Sprawna wentylacja w budynku może znacząco wpłynąć na komfort życia jego mieszkańców. Świadomość mieszkańców odnośnie dobrej jakości powietrza oraz odpowiedniej temperatury we własnym domu coraz częściej skłania ich do zainwestowania w system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Kluczową rolę w tego rodzaju instalacji pełni centrala wentylacyjna, zwana inaczej rekuperatorem.